Biegasz codziennie po 20 km, jesz tylko zdrowe i ekologiczne produkty, pochłaniasz wszystkie możliwe artykuły i książki o odchudzaniu, a na wadze... wciąż to samo. Oburzenie, złość i rezygnacja. Dlaczego nie chudnę?!
Jesz zbyt dużo
Pierwsza, najbardziej prawdopodobna opcja jest taka, że nie wiesz ile powinieneś jeść. Zamieniasz przetworzone produkty na te lepsze, nieprzetworzone, ale kaloria to kaloria. Niestety jeżeli chcesz schudnąć nie wystarczy jeść zdrowo. Należy również zachować ujemny bilans kaloryczny. Oczywiście, nie wskakujemy na "diete" 1000 kcal, bo bedzie z tego więcej szkód niż korzyści.
(W najbliższym czasie pojawi się wpis o tym jak zacząć i zaplanować diete)
Polecam ważyć i zapisywać ile kalorii oraz białka, węglowodanów i tłuszczy jemy w ciągu dnia. Na szczęście w internecie jest mnóstwo programów, dzięki którym wystarczy wpisać ile gram czego zjedliśmy, a program wszystko sam za nas policzy.
Jesz zbyt mało
Bardzo możliwe jest, że waga nie chce spadać w dół ponieważ jesz zbyt mało i organizm przechodzi w tryb oszczędnościowy. Metabolizm zwalnia, niepotrzebne mięśnie zastępowane są tłuszczem, wypadają włosy a skóra szarzeje. Dzieje się tak dlatego, ponieważ organizm oszczędza energie i substancje odżywcze na procesach, które nie są konieczne do przeżycia. W zamian za to zaoszczędzone zasoby zużywa na prace organów, bez której nie przeżyjemy np. praca serca, mózgu. Tłuszcz jest bardziej energetyczny niż białko (mięśnie). Mieśnie natomiast zużywają wiele energi, aby móc wykonać skurcz (ruch), są więc niekorzystne dla organizmu. Dlatego organizm dąży do uzyskania jak największego zatłuszczenia, aby mieć zapasy na okres głodu.
Masz problemy zdrowotne
Jeżeli ćwiczysz, jesz odpowiednią ilość jedzenia, a mimo to waga nie chce spadać może okazać się, że masz problemy zdrowotne. Należy wykonać badania krwi pod kątem cukrzycy, chorób tarczycy, niedoborów witamin oraz makro i mikro elementów. Choroby takie jak niedoczynność tarczycy czy też cukrzyca to najczęstsze przyczyny tycia lub też problemów ze spadkiem wagi. Wyniki krwi należy skonsultować z lekarzem i podjąć w razie potrzeby odpowiednie leczenie oraz dostosować do choroby swoją dietę.
Tłuszcz -----> Mięśnie
To najlepsza możliwa opcja. Waga nie spada, ale wyglądasz dużo szczuplej, znajomi chwalą twoją sylwetkę, a ty twierdzisz, że nic się nie zmieniło. Pamietaj, że waga kłamie. Mięśnie są bardziej zbite niż tłuszcz, więc kilogram mięśni zajmuje mniej miejsca, niż kilogram tłuszczu. Dlatego nie ma sensu się przejmować, skoro figura się zmienia i wyglądamy lepiej. Przecież nikt z nas nie ma na czole napisane ile waży!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz