piątek, 8 kwietnia 2016

Diety eliminacyjne, hit czy kit?


Modne są diety eliminacyjne, polegające na wykluczeniu z jadłospisu danego produktu lub grupy produktów. O ile wykluczenie małej grupy produktów może przynieść korzyści np. z powodu eliminacji produktów na które mamy nietolerancje pokarmową/alergie, o tyle wykluczenie z jadłospisu tak dużej grupy jaką są węglowodany, białka lub tłuszcze są niebezpieczne i niezdrowe.
Najczęściej słyszymy o eliminacji węglowodanów czy też tłuszczy, jednak spotkałam się z osobami, które niemal całkowicie wyeliminowały białko ze swojej diety...
Dlaczego taka praktyka jest niepokojąca?

Tłuszcze


Pierwsza grupa, którą (szczególnie panie) uznały za wroga nr1 wszelkich diet to tłuszcze. Chyba każdy z nas zna kogoś, kto zawsze wybiera produkty 0% tłuszczu i unika go jak ognia. Bardzo często takie osoby są przekonane, że spożyty tłuszcz odrazu przekształca się w naszą tkankę tłuszczową. Prawda jest nieco inna. Owszem, tłuszcz może się odłożyć jeżeli jest spożyty jako nadwyżka kalorii. 
Tłuszcze są natomiast niezbędne w diecie z kilku ważnych powodów.

  1. O NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) ostatnio jest głośno, nie bez powodu. Te kwasy tłuszczowe zwane często witaminą F wpływają na układ krążenia, układ pokarmowy i inne procesy. Powodują obniżenie stężenia cholesterolu, zapobiegają powstawaniu zakrzepów i miażdżycy. Kwas Omega-3 pomaga obniżyć poziom kortyzolu, który utrudnia odchudzanie.
  2. Komórki tłuszczowe produkują również leptynę- nazywana hormonem sytości. Jej niedobór sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej w organiźmie. 
  3. Tłuszcze tworzą grupę hormonów steroidowych. Niedobór tłuszczy w diecie powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej, co może skutkować spadkiem libido czy zaburzeniami miesiączkowania (kobiety). Skutków niedoboru hormonów steroidowych jest dużo więcej, jednak najważniejszym jest by uświadomić sobie, że sprawna gospodarka hormonalna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Węglowodany


Węglowodany są ostatnio często posądzane o proces przybierania na wadze. Niestety to nie działa w taki sposób, że wyrzucamy z diety węglowodany i mamy piękną figurę. Węglowodany są niezbędne do życia. Dzięki nim, spożywanie większej ilości białka nie powoduje silnego zakwaszenia organizmu oraz to one są podstawową formą energii. Jeżeli prześledzimy szlaki metabolicze zauważymy, że wszystkie związki dążą do przekształcenia się w glukozę. W innej postaci organizm nie potrafi ich wykorzystać. Oznacza to, że bez względu na to co zjemy, zamienimy to w... węglowodany, których tak unikamy.
Całkowite wykluczenie węglowodanów z diety z pewnością spowoduje: drastyczny spadek energii, zakwaszenie organizmu, pogorszone samopoczucie, spadek siły mięśni (jeżeli ćwiczymy) oraz bardzo często spowolnienie lub zatrzymanie procesu chudnięcia. Tak, węglowodany są niezbędne podczas odchudzania! Oczywiście, na diecie redukcyjnej zaleca się ograniczenie węglowodanów na rzecz białka, ale ich całkowita eliminacja jest bardzo złym pomysłem. Nie bójcie się węgli! Wystarczy wybierać węglowodany złożone oraz te o niskim IG.

Białka


Eliminacja białek zdarza się rzadko, ale jednak ma miejsce. Dlatego chciałabym poruszyć pewne kwestie, które są naprawdę ważne:
  1. Białka zbudowane są z aminokwasów. Organizm ludzki potrafi wytworzyć większość z nich, lecz istnieją takie, których nie potrafi syntezować lub robi to w zbyt małej ilości. Niejedzenie białka spowoduje wiec poważne niedobory w organiźmie.
  2. Białka są enzymami, co oznacza, że dzięki nim zachodzi wiele reakcji chemicznych w naszym organiźmie. 
  3. Białka są podstawowym budulcem mięśni. Niedobór białka w pożywieniu może wpływać na kondycje mięśni szkieletowych.
  4. Białka odgrywają ważną rolę w odchudzaniu z powodu swojego efektu termicznego. Oznacza to, że zużywamy na trawienie białek więcej energii niż na trawienie innych składników odżywczych, dzięki czemu część spożytych kalorii zostaje spalona podczas trawienia białek.

Całkowita eliminacja jedej z tych grup jest niebezpieczna dla zdrowia i równowagi organizmu, prowadzi do poważnych zaburzeń oraz niedożywienia organizmu. Pamiętajmy więc, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w codziennej diecie.

2 komentarze:

  1. dieta powinna być zbilansowana przede wszystkim

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zawsze powtarzam, że kompletnie w żadne takie diety nie wiedzę. Jeśli chcemy się odchudzić to włączamy zdrowe odżywianie i ćwiczenia w domu lub na siłowni. Jeśli nie wiecie, w jaki sposób można się odżywiać, to możecie zdecydować się np. na catering dietetyczny, a ja szczególnie polecam zwrócić uwagę na catering firmy https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-lublin

    OdpowiedzUsuń