niedziela, 22 maja 2016

Najlepszy trening dla osoby zapracowanej







Wiele osób rezygnuje z treningu z powodu braku czasu. Uważa się, że trening powinien być długi, a najlepiej na każdym treningu angażować inne partie mięśniowe. Owszem, może to być fajna opcja dla osób które trenują zawodowo lub mają dużo czasu. Jednak nie wszyscy mają takie szczęście, że mogą poświecić nawet 2-3 godziny na trening.

Rano wstajesz i w pośpiechu jesz śniadanie, albo nawet go nie jesz tylko kupujesz coś w drodze do pracy. W pracy jesteś cały czas wbiegu lub zajęta, a nawet jeżeli jest troche luzu to nie jest to najlepsze miejsce do ćwiczeń. Po pracy kolejne obowiązki- posprzątać dom, zrobić zakupy, wyjść na spacer z psem i nie wiadomo co jeszcze. I nie ma tu czasu ani na racjonalne żywienie, ani na sport. Znasz to? Więc ten post jest dla ciebie. Jak zatem powinien wyglądać trening osoby zapracowanej? + kilka porad jak zadbać o zdrowie.
  1. Wygospodaruj 30-60 minut trzy razy w tygodniu
  2. Wybierz trening całego ciała (tzn jednego dnia angażuj każdą grupę mięśni)
  3. Postaw na ćwiczenia angażujące kilka grup mięśni
  4. Zadbaj o swoją dietę. Jeżeli przygotowywanie posiłków rano lub wieczorem na cały dzień jest dla ciebie niemożliwe (choć myślę, że każdy da rade) i możesz wydać trochę pieniędzy, możesz pomyśleć nad cateringiem
  5. Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Optimum dla osoby dorosłej to 8 godzin
  6. Pij 2l wody dziennie
Jakie ćwiczenia będą najlepsze? Wielostawowe. Dzięki temu łatwiej będzie ci w krótkim czasie zaangażować wszystkie mięśnie do pracy. 
Ćwiczenia wielostawowe:
  • Przysiady (różne wariacje, najlepiej z obciążeniem)
  • Wykroki i zakroki (dodatkowo wykonując wykrok/zakrok można unieść np. hantel lub butelkę z wodą nad głowę, wracając do pozycji wyprostoeanej ciężar przenosimy przed siebie)
  • Martwy ciąg (różne wariacje)
  • Deska (różne wariacje)
  • Przenoszenie sztangielki zza głowy
  • Pompki (różne wariacje)
  • Wyciskanie na ławeczce płaskiej
  • Wiosłowanie sztangą
  • Podciąganie lub powtórzenia negatywne
  • "Krzesełko" jednocześnie trzymamy w wyprostuwanych rękach dowolne obciążenie i przenosimy je nad głowę, następnie opuszczamy
Dodając te ćwiczenia do swojego treningu lub kompletując z nich trening z pewnością osiągniecie dobre efekty pomimo ograniczonego czasu. Sama oparłam swoje treningi na tych ćwiczeniach, kiedy mój czas był bardzo ograniczony przez naukę do matury. Nie zanotowałam żadnych spadków siły, a wręcz przeciwnie- ciągle był progres!

1 komentarz:

  1. Takie trening bardzo mi się przyda. Jestem zapracowana i w ogóle nie mam czasu na ćwiczenia.

    OdpowiedzUsuń